Car audio w Alfie Romeo 156

Pytania, porady i opinie.

Moderator: Moderatorzy

Car audio w Alfie Romeo 156

Postautor: waldek » 04-11-2004 10:49

Od razu odpowiem na głosy zdziwienia:
Też uważam że w AR radia może nie być (V-ka naprawdę gra świetnie...).
Ale czasami lubię posłuchać radia na postoju :wink: .
I tu pojawia się mój problem. Wyjaśnię, że jestem totalnym laikiem w sprawach car audio i nigdy dotąd nie zwracałem uwagi na sprzęt grający w aucie (ale podobno na wszystko przychodzi pora :) ).
W mojej 156 z 1998 r. mam jakiś tam kasetowiec Kenwooda i fabryczne głośniki.
Mam możliwość zakupu radioodtwarzacza CD uznanej w kręgu audiofilów marki Nakamichi w dobrej cenie (50% ceny sklepowej).
Ale słyszę że aby wydobyć pełny efekt dźwięku, powinienen również wymienić głośniki na lepsze (podobno żadne fabryczne nie są dobre).
No i zaczyna się zabawa i pieniądze...
Na pewno niektórzy z Was "siedzą" w temacie i może coś mi podpowiedzą.
Może wiecie kto jest dostawcą głośników do AR 156 z 1998 r. i czy faktycznie są one niewiele warte, np. przy polecanych mi JBL?
Może ktoś zna rozmiary głośników w tej Alfie (jak to w ogóle się mierzy na drzwiach?), mogę np. kupić używane Bose z Merca "okulara" ale nie wiem czy pasują i nie mam pewności czy nie zamienę lepszych (albo nie gorszych) na takie same.
A może znacie jakiś kompetenty zakład car audio, gdzie mogę zasięgnąć informacji?
Pozdr.
waldek

Postautor: marlon » 04-11-2004 13:43

Faktycznie, dzwiek V-ki jest przyjemniejszy niz brzdakanie jakichs szarpidrutow :wink: ale niestey przy zamknietych szlabanach kolejowych, albo w korku pojawia sie problem.

Od razu zaznacze, ze nie jestem zadnym specjalista w tej dziedzinie, wiec napisze tyle co wiem.
Jezeli chodzi o wymiane glosnikow, to napewno przy zmianie radia na lepsze i checi uzyskania zadowalajacych efektow dzwiekowych, trzeba zmienic glosniki.
Jakis czas temu zmienilem fabrycznego Kenwooda na VDO Dayton z CD oczywiscie.
Moja 146 tez jest z 1998 i caly osprzet jest z Kenwooda i z tego co sie oreintuje, to wtedy wszystkie Alfy taki mialy. Glosniki niestety sa wykonane z niskiej jakosci materialu (jakby gruby papier), co przy wiekszym podkrecenu glosnosci, albo podbicu basow, powoduje natychmiastowe wpadanie w rezonans. Poza tym pasmo przenoszenia niskich tonow jest na zenujaco niskim poziomie, chyba, ze ktos slucha tylko muzyki klasycznej, wtedy jest ok

Efekt uzyskania lepszych efektow znam akurat z domowego zestawu stereo, kiedy to wymienilem starenki 4-kanalowy wzmacniacz Denona, na 5-cio kanalowy z systemem Prologic...Kenwooda. Niestety dalo sie odczuc, ze glosniki poprostu sa na skraju mozliwosci, wiec skusilem sie na zestaw Sony 5.1 i jestem zadowolony. Tak wiec polecam zmiane glosnikow na lepsze, jezeli faktycznie chce sie miec dobra jakosc dzwieku bez zaklocen przy zagluszania techno-dresiarza na skrzyzowaniu 8)

JBL jest zdecydowanie uznana marka o wysokiej jakosci, chociaz nie wiem jaki jest stosunek audiofilow w tym temacie, bo wiem, ze oni sa dosyc wymagajacy w tych dziedzinach i maja swoje zboczenia (bez urazy, bo kazdy ma swoje, tak jak my tutaj mamy zboczenie na punkcie marki AR :twisted: )

Jezeli chodzi o pomiar wielkosci glosnika, to nalezy zdjac oslone (nie wiem jak to wyglada w 156, ale w 146 glosnik jest osloniety kawalkiem plastiku, ktory nalezy usunac przy pomocy sily, ale z wyczuciem) i najlepiej zmierzyc odleglosc od konca gwintu do konca gwintu po przekatnej glosnika (powinny byc 4 srubki mocujace).
Warto tez zmierzyc jaki wymiar ma caly otwor glosnikowy, bo zdarzaja sie glosniki z obwodka wokol dziur do mocowania i moga sie nie miescic.

Jezeli chodzi o jakis dobry serwis, to moge polecic jeden w Bielsku-Bialej, bo akurat stamtad pochodze. Moj kolega juz dwukrotnie instalowal tam swoj sprzet Car-Audio z Panasonica i jest zadowolony z uslug.
Jak trzeba, to przerabiaja nawet wielkosc otworow, montuja nowe kable itd. wiec wydaje mi sie, ze sa warci grzechu.

Mozna obejrzec stronke, a potem ewentualnie wyslac maila z zapytaniem.
"Autofan" Sprzedaż Akcesoriów Samochodowych
43-300 Bielsko-Biała, ul. Cieszyńska 305
woj. śląskie
tel. (033) 818-29-71 fax. (033) 818-29-71
autofan@autofan.bielsko.pl
http://www.autofan.bielsko.pl/

Zycze wielu milych wrazen akustycznych
Pozdrawiam
Marek AR146 1.4TS
Awatar użytkownika
marlon

Postautor: waldek » 04-11-2004 17:18

Dzięki Brando. Sorry - Marlon :wink:
To zupełnie dla mnie dziewiczy obszar wiedzy, więc jeśli Ty mówisz że nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie to ja się czerw :oops: ze wstydu.
Pozdr.
PS. spece z branży polecają mi jako alternatywę do JBL głośniki duńskiej firmy VIFA.
waldek

Postautor: slukash » 05-11-2004 11:39

Witam

Ja równiez chciałbym dodać coś do tego.

Aby uzyskać czyste brzmienie to w samochodzi oprócz radia powinny się znaleźć:
2 gwizdki
2 zwrotnice
4 głośniki (max 2 drożne)
wzmacniacz
i jakaś mały Subwoofer (chyba że ktoś jest fanem muzyki Dance i lubi jej słuchać głośno przy otwartych szybach :P - to wtedy proponuję DUŻY)

Co do firm
Głośniki JBL są bardzo dobre i trzymając się schematu przy takich bym został. Co do radia - to są różne opinie ja już się przyzwyczaiłem i moim czarnym koniem jest Clarion

Oczywiście wszystko zależy od tego jakie te brzmienie chcesz mieć czy czyste czy głośne :))

Powodzenia przy wyborze bo jestego troszkę

Ach i nie zapomnij o kablach - wbrew pozorom są bardzo ważne :)
Kiedyś: AR 145 1,4 Boxer.
Teraz: AR Spider 2,0 TS
Obie : Verde Bottiglia
Obie: CUDOWNE!
Awatar użytkownika
slukash

Postautor: tatanka156 » 06-11-2004 16:10

cześć Waldek i cała reszta forumowiczów oczywiście.
Strasznie się zaniepokoiłem twoim pytaniem , ponieważ myślałem z\że mówiłem ci czym się zajmuję. Właśnie instalacjami car audio od 9 lat. Nie jestem jakimś guru ale wiele mogę ci podpowiedzieć i doradzić . Jeśli chodzi o Nakamichi to oczywiście sprzęt jest super ale ich potęga to odtwarzacae 24 bitowe o tych ceny zaczynają się od 2,5 k za model CD 400. Nowy CD 300 kosztuje "tylko" 1,5 k , czyta MP3 , ale posiada standardowy przetwornik. Jednak nawet najlepsze radia nie znaczą nic w zestawieniu ze slabymi głośnikami . W twojej alfie niestety głośniki już jako nowe były słabe a z wiekiem ich stan się ciągle pogarsza. Moja rada: Najpierw zmieniaj głośniki szczególnie przednie na system odseparowany 16,5 cm. Ceny są różne ale dobre głośniki z przodu dla przeciętnego użytkownika to wydatek ok 300 PLN i więcej. Tylne drzwi od razu możesz sobie odpuścić. W naszych alfach można też zamontować glośniki na tylnej półce. Jeśli masz auto seryjnie wyposażone w te głośniki to dochodzi koszt samych głośników. Jakieś "Siakieś" ( jeszcze mi się przypomina Marines )280 PLN. Jeśli nie masz to ja posiadam od swojej v-ki takie adaptery na głośniki w rozmiarze 6x9 cali. Będziesz jednak musiał dokupić kratki w półkę tylną w ASO (ok 130 PLN ). Efekt bardzo dobry na początek . Docelowo każdy kto się na tym trochę zna zaproponuje ci Dobry system na przód i głośnik basowy( wcale nie duży) do bagażnika. Wszystko to zasilane z zewnętrznego wzmacniacze 4 kanałowego min. 4x 50W RMS. Trochę kabli i roboty i na pewno będziesz zadowolony. Mam nadzieję że będę mógł ci pomóc . pozdrawiam wszyskich tatanka156. Aha, ogłaszam wszystkim ,że moja v-ka jest ciągle do sprzedania. 2,4 JTD jeżdzi nie tak fajnie ale duuuużo taniej.
Awatar użytkownika
tatanka156

Postautor: waldek » 06-11-2004 20:51

Dzięki chłopaki za info.
Sam też trochę poczytałem ale to tylko pogłębiło moje rozterki (to całe car audio to jakaś wyższa szkoła jazdy - szczególnie dla kogoś kto do tej pory wiedział gdzie się włącza i wyłącza radioodtwarzacz :lol: ).
Jedni są za Clarionem, inni dają się zabić za Alpine, swoich zwolenników ma Nakamichi...
Mam na oku upatrzony model Nakamichi CD 45z (pilot), 4X43 W, z przetwornikiem 20bitowym w cenie poniżej 1,0 tys. zł, niewiele używany.
Podoba mi się jego konserwatywny wygląd z pasującym do Alfy podświetleniem: wyświetlacz i podświetlenie pokrętła mogą występować w różnych konfiguracjach bursztynowo-zielonych.
Oczywiście, że najlepiej byłoby pójść na całość i zrobić to wszystko o czym piszecie. Ja jednak chciałbym to zrobić etapami. Na początek radioodtwarzacz + głośniki na samym przodzie (oczywiście na dystansach z wygłuszeniem drzwi). W tylnej półce mam głośniki ale na razie by zostały. Pozostałe bajery: wzmacniacz, subwoofer, procesor dżwięku i inne cuda-niewidy - na sam koniec.
Chciałbym to robić etapami ale z głową od początku.
Natknąłem się na nowe hasło: HI END. Co to za cholera? Podobno ten "mój" Nakamichi jest "hi-endowy". Mało tego są kable Hi End i głośniki Hi End. Podobno to zupełnie inny rodzaj dżwięku do którego trzeba się przyzwyczaić by potem nie móc się odzwyczaić (zupełnie jak AR...).
Może macie inne sugestie co do rodzaju (modelu) radia w cenie do 1,0 tys. zł (oczywiście w grę wchodzi używane), no i co to jest ten HI END, pakować się w to czy nie?
Pozdrawiam
waldek

Postautor: marlon » 06-11-2004 21:09

Hi end, a dokladnie high-end znaczy o najwyzszych mozliwych do osiagniecia parametrach.
Jezeli mowimy o high-endowym radiu, czy kablach, to chodzi o to, ze napewno nie mozna znalezc lepszych (kwestia wzgledna), a co najwyzej o porownywalnych parametrach.
Hi-endowy sprzet zawsze jest najdrozszy i przypuszczam, ze faktycznie prezentuje rzadko spotykana jakosc dzwieku, czy wydajnosc, jezeli mowimy o komputerach, tak wiec pozniejszy powrot do codziennosci faktycznie moze byc frustrujacy :evil:
Pozdrawiam
Marek AR146 1.4TS
Awatar użytkownika
marlon

Re: Car audio w Alfie Romeo 156

Postautor: Andrzej145 » 08-11-2004 10:19

waldek pisze:Od razu odpowiem na głosy zdziwienia:
Też uważam że w AR radia może nie być (V-ka naprawdę gra świetnie...).
Ale czasami lubię posłuchać radia na postoju :wink: .
Pozdr.

Waldku jesteś biedny nie dość że zapadłeś w Alfofilię to jeszcze ci grozi Audiofilia :wink: . Czyli grozi ci zespół AA :roll: . Z tym że myślę że to drugie A może być czasami znacznie groźniejsze. Znam się trochę na sprzęcie HiFi głównie w dziedzinie kina domowego ale CarAudio też nie jest mi obce. Może nawet jestem trochę świadomym audiofilem ale panuje nad tym.
Powiem ci tak że ze sprzętem Audio jest tak jak z psem goniącym koniec własnego ogona.
Obowiązuje tzw zasada najsłabszego ogniwa zestaw gra tak jak najsłabsze jego ogniwo. I nie chodzi tylko o głośniki kable zwrotnice itp. ale nawet o samą konstrukcję samochodu, zawsze jest cos do poprawienia aby brzmiało lepiej. Wiec jeśli kupisz topowe radiocd to sam już myślisz o głośnikach no jak głośniki to trzeba do nich odpowiedzenie kable itd. itd.
Więc jeszcze się zastanów dobrze zanim złapiesz Audio wirusa. Zdrowy rozsądek jest zawsze wskazany jeśli więc słuchasz jak twierdzisz praktycznie tylko radia to myślę że nie warto się wykosztowywać na audiofilski sprzęt nawet jak kosztuje 50 %. W takim przypadku radzę ci kup sobie jakiś porządny sprzęcik z tunerem DAB - owskim ewentualnie jeżeli faktycznie masz bardzo słabiutkie głośniczki to też można je wymienić ale bez szaleństw.
Pozdrawiam :D
Andrzej
Awatar użytkownika
Andrzej145

Postautor: slukash » 08-11-2004 11:04

Hmm - A tak z tematu - nie wiem czy zauważyliście kiedykolwiek ale w tylnich boczkach AR 145 miejsca na głośniki jest bardzo mało - czy tam się wrzuca jakieś specjalnie cienkie głośniki?

U mnie głośniki mam tylko z przodu - do tylnich jakoś nie mam czasu się zabrać - ale póki nie rozkręcę samochodu chciałem się zapytać co wy na to i co możecie polecić

Pozdrawiam
Kiedyś: AR 145 1,4 Boxer.
Teraz: AR Spider 2,0 TS
Obie : Verde Bottiglia
Obie: CUDOWNE!
Awatar użytkownika
slukash

Postautor: waldek » 08-11-2004 12:58

Dzięki Andrzeju za przestrogę przed... Adiofilią (skądś znam skrót AA, mają proglemy z odwykiem :lol: :wink: ).

Właśnie chciałbym zrobić (czy na początek czu docelowo to już inna sprawa) to o czym mówisz: kupić lepsze radio, zmienić kable i głośniki (nawet głośniki etapami a nuż po wymianie tylko przednich głośników uznam że już to mnie zadowala... :wink: ).
Nie wiem co to jest ten tuner...
Na wszelki wypadek podam parametry radia, którego zakup się dokonuje:

- Moc 4x43
- Pasmo przenoszenia 15Hz-30000Hz
- zniekształcenia 0,1%
- Tuner RDS 18FN, 12LW
-wyjścia liniowe F/R/Sub: 3x4,0V
-wejście liniowe AUX: 1V/50 kohm
-Regulacja Bass/Mid/Treble
-Podbicie dynamiki Loudness
-Przetwornik 20 bit D/A, 8 times over-sampling
-Stosunek sygnał/szum >100 dB
-Zakres dynamiki >90 dB
- Czyta CD-R/RW
- Sterowanie zmieniaczem CD
- panel, pilot

Nawet zmieniarki pewnie od razu nie będę montował...

Jakieś sugestie Panowie ?
Dzięki.
Pozdr.
waldek

Postautor: Andrzej145 » 16-11-2004 10:25

waldek pisze:Dzięki Andrzeju za przestrogę przed... Adiofilią (skądś znam skrót AA, mają proglemy z odwykiem :lol: :wink: ).

Nie wiem co to jest ten tuner...
Jakieś sugestie Panowie ?
Dzięki.
Pozdr.

DAB (Digital Audio Broadcasting) na chłopski rozum to tak działa jak system antywstrząsowy w odtwarzaczach CD samochodowych albo discmanach. Sygnał radiowy jest tak buforowany i obrabiany cyfrowo że odbiór radia jest praktycznie w każdych warunkach czysty bez zakłóceń szumów trzasków itp. Efekt naprawdę jest wyśmienity.
A tak jeśli mogę ci coś polecać jeśli jednak lubisz słuchać coś więcej niż tylko radia to zdecydowanie odtwarzacz z mp3.
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Andrzej145

Postautor: Andrzej145 » 26-11-2004 11:50

I jak Waldku na co się w końcu zdecydowałeś :?:
8)
Andrzej AR 145 1.6 TS 2000 r
Awatar użytkownika
Andrzej145

Postautor: waldek » 27-11-2004 12:23

Andrzej145 pisze:I jak Waldku na co się w końcu zdecydowałeś :?:
8)

No widzisz Andrzeju, ostatnio nawet nie mam czasu pisać! Błąkam się gdzieś pomiędzy głośnikami, kablami, subami, wzmakami i ch.. wie czym jeszcze. Audiofilia w pełni!

Będzie tak:

Jednostka sterująca: Alpine 7906R (deck) (jednak nie Naki)
Wzmak: Denon 6-kanałowy
Głośniki: Woofery Vifa; Tweetery Canton; Subwoofer JL
Bez szaleństw: 2x50 W na woofery+2x50W na tweetery+1x100Wat na suba (to ja mam słuchać muzyki a nie otoczenie!)
Kable: Sygnałowy JL lub DLS, głośnikowe Nakamichi (8 mm)
W zasadzie wszystko już skompletowane - w większości z drugiej ręki ale i tak wychodzi 3,0 tys. zł
Napiszę jak gra.
Pozdrawiam
PS. Andrzeju, wszystkiego najlepszego z okazji imienin!!!
waldek

Postautor: Andrzej145 » 29-11-2004 14:27

waldek pisze:PS. Andrzeju, wszystkiego najlepszego z okazji imienin!!!

A dziękuje bardzo za pamięć bardzo mi miło że ktoś tu też o mnie pamięta.
PS
Czy twoje radyjko DAB - a ma ??
Andrzej AR 145 1.6 TS 2000 r
Awatar użytkownika
Andrzej145

Postautor: waldek » 10-12-2004 16:18

Witam (po dłuższej nieobecności)!

Piątek, 10.12.2004 r. godz. 15.10.
Od 8 godzin kolega Tatanka (+ 2 luda) prowadzący profesjonalny zakład car hi-fi walczy z kablami, matami, głośnikami, czinczami, głośnikami i radiem w mojej Alfie :shock:
Rozbebeszył mi całe auto :twisted: i pozostaje mi wierzyć że potrafi to złożyć z powrotem...(spoko, facet ćwiczył to juz na swojej V-ce :wink: więc jestem spokojny).
Pierwszy odsłuch wieczorem i pozostaje mi wierzyć że 3 tys. z hakiem nie pójdzie na marne.
Poinformuję czy było warto.
Pozdrawiam
waldek

Postautor: rodriguez » 12-12-2004 22:43

tak a propos audio w alfie to w tym tygodniu w "czas tuningu" na tvn turbo pokazują 147 i 156 z podrasowanym audio.
147 GTA Q2

ARt

Obrazek :twisted:
Awatar użytkownika
rodriguez

Wróć do Porozmawiajmy o Alfie